štvrtok 19. augusta 2010

Inštalácia Linux Arch

Poznáte to, ste doma, je sobota a vy neviete čo robiť, pozeráte seriál na svojom počítači a v tej chvíli dostanete chuť na niečo nové, niečo exotické. Takto som sa cítil ja a riešil som to tým, že som si stiahol novú (aspoň pre mňa) verziu Linuxu.

Úvod

Linux Arch je odľahčená verzia Linuxu a určite nie je pre vás, keď ste práve začali objavovať svet Unixu. Je určený pre pokročilých užívateľov a správcov. Bol vytvorený Juddom Vinetom v roku 2002 a jeho najväčšou výhodou je rýchlosť. Patrí medzi najrýchlejšie distribúcie a v tom je jeho úspech. Nevýhodou je ale aj to, že ide na procesoroch i686 a x86_64 a nepobeží na žiadnom nižšom čipe (i386, i486, i586), z procesoru ale dostanete maximum. Je inšpirovaný distribúciou CRUX a vyžaduje od užívateľa určité schopnosti. Arch Linux je stále sa vylepšujúcou distribúciou, nové balíčky vychádzajú denne a nové “verzie“ systému sú vlastne iba odrazom práve aktuálnych balíkov. V praxi to znamená, že tento systém stačí nainštalovať iba raz a potom už iba updatovať, žiadne upgrady ako u Ubuntu tu nie sú.

Inštalácia

Hneď na začiatku človeka zaujme, že inštalačný súbor (iso alebo img), má iba niečo okolo 350 MB (170 MB má verzia, ktorá sa inštaluje cez internet). Ja som si stiahol verziu 2009.08-Core-i686. Po vložený CD a spustený systému sa pred vami objaví okno z možnosťami, vyberieme prvú a nabootujeme live systém. Uvidíte príkazový riadok, väčšina začiatočníkov z toho dostane skoro infarkt, nie je sa ale čoho báť. Inštalácia síce nie je tak pekne graficky spracovaná ako u Ubuntu alebo OpenSUSE ale zato je prehľadná. Stačí vám iba minimálne miesto na disku. Ja som inštaloval na 16 GB disk (vo VMware Workstation) a zvýšila sa mi ešte kopa miesta (niečo okolo 14 GB). Aby ste začali proces inštalácie musíte zadať do príkazového riadku /arch/setup a prihlasovacie meno root. Pred vami sa ukáže hlavné menu kde vás čaká sedem krokov (v podstate osem ale ten posledný je Exit, takže sa vlastne nepočíta). Dôležité je aby ste si všetko pozorne čítali, nemôžete iba stláčať Enter ako u Windowsu. Postupne si rozoberieme všetky kroky:

1. Select Source - Tu si vyberiete z akého zdroja chcete inštalovať. Ja mám stiahnutú Core verziu, takže dám CD ale keď chcete môžete dať inštaláciu cez internet (v tom prípade sa všetky balíky stiahnu z internetu).

2. Set clock - Myslím že je každému jasné čo tu má robiť, proste nastaviť čas. Pokiaľ nechcete tak to môžete urobiť aj neskôr.

3. Prepare Hard Drive(s) - V tomto kroku nastavíme kde a ako sa má systém nainštalovať. Pre tých menej skúsených radím dať možnosť Auto Prepare a potom už iba určiť ktorá časť má byť ako veľká. Tým menej skúseným stačí odklikať ponuku a ich disk sa presne rozdelí aby využil všetok priestor. V ďalších možnostiach rozdelíte disk na viac častí alebo využijete iba jeho časť (vhodné keď chcete mať na jednom počítači viac operačných systémov). Aký súborový systém (filesystem) použijete je na vás, ale odporúčam ext3 (ext2, keď inštalujete na USB).

4. Select Packages - Jednoducho vyberieme balíky, ktoré chceme aby sa nainštalovali a dáme OK. Odporúčam sa dobre popozerať v ponuke base a nájsť všetky, ktoré by ste mohli niekedy potrebovať.

5. Install Packages - Iba sa nainštalujú balíky, ktoré ste vybrali v predošlom kroku.

6. Configure System - Teraz musíte byť rozhodne opatrný a nespraviť nič, čím si nie ste istý, pretože jednoducho môžete spraviť chybu a pokaziť tak celý systém. Prakticky všetky nastavenia môžete spraviť aj po nainštalovaný. V podstate stačí nastaviť administrátorské heslo cez Root-Password a potom ešte vybrať servery z ktorých sa budú sťahovať budúce balíky. To nastavíme keď otvoríme /etc/pacman.d/mirrorlist a vyberieme niektoré servery (odporúčam vyberať podľa toho kde bývate), tak že zmažeme prvý znak (#). Potom dáme úplne dole Done.

7. Install Bootloader - Ako poslednú vec nainštalujeme bootloader (zavádzač systému). Vyberiem GRUB a dáme OK. Ako partíciu na inštaláciu GRUBu dajte /dev/sda (tá prvá). Potom sa nám zobrazí konfiguračný súbor, ktorý môžeme upravovať (len pokiaľ to viete). Odporúčam dať iba Ctrl + X a súbor nechať tak.

8. Exit Install - Blahoželám, práve ste nainštalovali Arch Linux. Stačí a už len opustiť inštaláciu a zadať v príkazovom riadku reboot (reštart systému).

Keď si niečím nie ste úplne istý odporúčam vám navštíviť domovskú stránku Arch Linuxu, ktorá vážne stojí zato. Už som videl mnoho stránok ale musím povedať, že táto je jedna z najlepších. Všetko nájdete pod jednou strechou, je tu Arch Wikipedia, ktorá obsahuje veľa návodov (dosť ich je aj v českom jazyku), skoro na všetko a keď si s niečím fakt neviete rady, je tu aj fórum (ktoré v dobe písania článku má viac ako 30 000 užívateľov a niečo cez 500 000 príspevkov). Stránka je neuveriteľne prehľadná a obsahuje doslova všetko. Znalosť anglického jazyka je ale potrebná, pretože i keď je pár návodov v češtine, 90 percent stránky je angličtine a i v systéme budete márne hľadať českú lokalizáciu.



Oficiálna stránka Arch Linuxu: TU
Česká inštalačná príručka: TU
Sprievodca pre začiatočníkov v češtine: TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára